HomeОпштиниКуманово: Честитка на Градоначалникот Максим Димитриевски по повод 2 Август – Илинден

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски со честитка по повод 2 Август – Илинден:

„Почитувани сограѓани,

Нека ни е честит најголемиот македонски празник Денот на Републиката – Илинден! ??

Денешниот ден, 2 Август е силен потсетник за поставувањето на темелите на современата македонска држава, но и за почит кон сите оние што се бореле за Македонија, со своите дела, подвизи, трајно вградувајќи се во државноста.
Илинден е светол македонски празник и како никогаш досега важно е да ја знаеме и почитуваме својата македонска историја. На 2 Август во 1903 започнало Илинденското востание, а во 1944 година е одржано првото заседание на АСНОМ. Денеска, нашата задача, обврска и аманет е сите заеднички да продолжиме по тој пат – да ја чуваме и да ја развиваме слободна и самостојна Македонија, на патот кон Европската Унија, но искучиво како горди Македонци, со своја македонска историја, македонски јазик и македонски идентитет!

Да го почитуваме и празнуваме овој голем македонски празник, да ја славиме македонската историја, да се грижиме за нашите граѓани да имаат подобар живот, да им овозможиме на младите поголеми шанси за напредок и да вложуваме во нивната иднина. Само на овој начин ќе можеме да кажеме дека сме успеале!
До сите граѓани од православна вероисповед упатувам искрена честитка и за големиот верски празник, во чест на пророкот Св. Илија.

Нека ни е честит и вековит 2 Август – Денот на Републиката!”

Извор: Општина Куманово

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...