МЗ: Светска недела на доењето

МинистерстваМЗ: Светска недела на доењето

Најчитано

Подигнување на свесноста и важноста за многу различни теми поврзани со доењето, е целта на глобалната кампања по повод Светската недела на доењето, што се одбележува од денеска до 7 август.

Мотото на Светската недела на доење, годинава, е „Заложи се за доење, едукација и поддршка“.

Доењето значително го подобрува здравјето и стапката на преживување и на мајките и на бебињата. Доењето може да спаси живот, да го подобри здравјето и да влијае на подобрување на социо-економската состојба на поединци и на цели народи.

Мајчиното млеко е неопходно за правилен раст, развој и здравје на бебето, а воедно е добро и за физичкото и психичкото здравје на мајката. Доењето е најздравата и единствена исхрана, која треба да ја прима новороденчето до едногодишна возраст покрај додатоците, што придонесува за здрава возрасна популација.

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе