Центар: 34 златни и сребрени медали за учениците од ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“

ОпштиниЦентар: 34 златни и сребрени медали за учениците од ООУ „Јохан Хајнрих...

Најчитано

Нов блесок на учениците од ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ на „World Scholar’s Cup“ во Прага, Република Чешка. Седум ученици се вратија со 34 златни и сребрени медали, од кои еден од нив има освоено 14 медали за постигнат успех во дебатирање и општо знаење со што директно се пласираа на финалниот натпревар кој ќе се одржи на „Јејл “ во САД.

Овие признанија не се први за нашите основци од ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“. Во февруари годинава од глобалниот натпревар кој се одржа во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати се вратија со 28 медали и 2 трофеја.

Општина Центар им упатува искрени честитки на учениците воедно ги поттикнува и останатите да се вклучат во овие натпреварувања кои носат високи признанија. Воедно, Центар им се заблагодарува и за промовирањето, претставувањето и високите резултати како за општината, така и за нашата држава.

Општина Центар ќе продолжи да дава безрезервна поддршка и да овозможува подобри услови за уште поквалитетно образование.

 

 

 

 

 

Извор: Општина Центар

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе