spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeПолитички партииЛевицаЖителите на Карпош во заложништво на несериозноста на советниците на СДС и...

Жителите на Карпош во заложништво на несериозноста на советниците на СДС и ГРОМ

Само неколку минути откако продолжи 14-та седница на Советот на Општина Карпош, чиј прв дел се одржа на 30.08.2022 година, истата беше прекината откако не беше обезбеден кворум. Имено, по продолжување на седницата, истата најпрво ја напуштија советниците од политичката партија ГРОМ, а потоа и оние од СДСМ.

Со нивното напуштање и необезбедувањето на кворум, во целост се блокирани точките кои беа изгласани на првиот дел од седницата. Станува збор за плановите за вработувањеа во градинките и училиштата на територијата како и нивните годишни програми за работа.

Локалниот огранок на Левица во Карпош јавно ги прашува советниците на овие партии дали нивното напуштање беше поради необезбедување на мнозинство за гласање на спорниот Детален урбанистички план во Тафталиџе како и за спречување на носење нова одлука за спречување на изградбата на висококатницата во Карпош?

 

 

 

 

Извор: ЛЕВИЦА

Прочитајте

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

0
Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...