МНР: Средба Османи – Алзајани

МинистерстваМНР: Средба Османи – Алзајани

Најчитано

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на 77-то заседание на Генералното Собрание на ОН, оствари средби со министерот за надворешни работи на  Кралството Бахреин, Абулатиф бин Рашид Алзајани.

 На средбата беа разгледани билатералните односи, при што министерот Османи ги истакна заложбите за динамизирање на соработката особено во економската област, туризмот, трговијата и инвестициите. Притоа, беше нагласено дека двете земји имаат голем потенцијал за продлабочување на бизнис релациите, на што ќе биде посветено значително внимание во периодот што претстои.

Соговорниците изразија очекување за забогатување на договорната рамка, како и идно зајакнување на соработката и во делот на мултилатералната дипломатија.

Воедно, беа разменети мислења за надворешно-политичките приоритети на двете земји, како и  за актуелните меѓународни прашања и регионални теми.

 

 

 

Извор: Министерство за надворешни работи 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе