spot_img

МИОА: Работна средба со претседателот на УПОЗ Трпе Деаноски

МинистерстваМИОА: Работна средба со претседателот на УПОЗ Трпе Деаноски

Најчитано

На денешната средба меѓу министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и Трпе Деаноски, претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ), се разговараше за предизвиците и моменталната состојба на вработените во јавната администрација.

 

Овој синдикат веќе ја формираше синдикалната единица при МИОА, и претседателот на оваа единица беше претставен на средбата како претставник во МИОА.

Министерот Алити уште еднаш ја потврди заедничката цел, дека јавната администрација и понатаму останува меѓу главните приоритети на МИОА и дека целосно сме посветени на тоа.

Во таа насока, министерот Алити изрази подготвеност за одржување на социјалниот дијалог и информираше дека сме посветени на поддршка на институциите, синдикатите и сите инволвирани страни за да се обезбеди подобрување на стандардите за вработените во јавниот сектор, што е непосреден услов за почеток на преговорите и членството на земјата во Европската Унија.

 

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе