МЛС: Со помош на Владата ќе се градат тунелите под објектот Лимак во Скопје

МинистерстваМЛС: Со помош на Владата ќе се градат тунелите под објектот Лимак...

Министерот за локална самоупртава Ристо Пенов зборуваше во емисијата „Студио 10“ на ТВ 24 за напорите на Владата да бидат реализирани значајни инфраструктурни проекти во град Скопје.

– Владата ќе му помогне на Град Скопје да се доградат тунелите со кои се спојува булеварот „Македонија“ (Јужен булевар) со бул. „Кочо Рацин“ и поминуваат под објектот на Лимак, рече министерот Пенов, според кој најголем проблем ќе претставува западната страна каде што ќе има застој кај „Нова Македонија.

– Ќе бараме пари, ќе се решава фаза по фаза, среќна околност е што поголемиот дел кон Кисела Вода е завршен, но технички најтешко е како ќе ја преминеме улицата Св. Климент Охридски. Тука не е само технички проблемот, не се само парите, туку треба да се реши сообраќајот на Водњанска и Владата ќе бара решение, рече Пенов.

Во однос на општините, министерот за локална самоуправа оценува дека најголем проблем е капацитетноста на општините, како резултат на што 20 милиони евра стојат неискористени, а се наменети токму за вакви проекти.

Извор: Министерство за локална самоуправа