Карпош: Асфалтирање на новопроектираната улица „Партизанска 2“

ОпштиниКарпош: Асфалтирање на новопроектираната улица „Партизанска 2“

Најчитано

Како дел од планираните активности на Одделението за комунална инфраструктура од Општина Карпош, денеска беше реализирана завршната (втора) фаза од асфалтирањето на новопроектираната улица „Партизанска 2“, која се наоѓа во населбата Долно Нерези.

Имено, вчера  беше поставен првиот основен слој на асфалтна база на овој коловоз во должина од 108 метри и широчина од шест метри. Од двете страни на улицата беа асфалтирани и патеките во широчина од 1,5 метри, со цел безбедно движење на пешаците во сообраќајот. Проектот го изработи ЈП „Улици и патишта “ – Скопје, а изведувач на работите е градежната фирма БИТЕМ. Вкупната вредност на овој инфраструктурен зафат изнесува 2.600.000 денари.

 

 

Извор: Општина Карпош 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе