spot_img
spot_img

Изминатото деноноќие произведени 16.340 MWh електрична енергија и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

ВладаИзминатото деноноќие произведени 16.340 MWh електрична енергија и целосно задоволени потребите на...

Најчитано

АД ЕСМ на 14.12.2022 година произведе 16.340 MWh електрична енергија, со што од домашно производство целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 11.576 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.764 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 850 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 14.12.2022 година.

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе