HomeОпштиниКисела Вода: Се чисти коритото на Мала Рада

Кисела Вода: Се чисти коритото на Мала Рада

Се чисти коритото на реката Мала Рада во селото Драчево, во должина од околу половина километар. Во изминатиот период фирмата ангажирана од Општина Кисела Вода интензивно работи со механизација на овој потег, кој беше запоставен години наназад.

Огромни количини на нарасната вегетација и тиња, но и шут, кабаст и комунален отпад оставен од несовесни граѓани завршија на депонијата во Дрисла. Грижата за животната средина и понатаму останува да биде во фокусот на Општина Кисела Вода, што резултира со бројни вакви и слични акции за чистење и расчистување.

Сепак, како локална самоуправа сакаме повторно  да апелираме до граѓаните кои треба да покажат свест и совест и да ја сочуваат средината во која живеат. Покрај превенирањето на загадувањето во еколошка смисла, потребно е да се разбере и дека отпадот кој завршува во коритото на Мала Рада, може да влијае врз намалување на пропусната моќ на оваа река, што пак може да доведе до нејзино излевање во случај на обилни врнежи.

Извор: Општина Кисела Вода

Аеродром: Едукативна забава „Рециклирај, донирај, подобри“

Денеска во основното училиште „Александар Македонски“ под мотото „Рециклирај, донирај, подобри“ се одржа едукативна забава со цел да се мотивираат и анимираат учениците за активно учество и...