spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаДржавната секретарка Абдиу- Халили се сретна со амбасадорот на Шпанија Лозано Гарциа

Државната секретарка Абдиу- Халили се сретна со амбасадорот на Шпанија Лозано Гарциа

Државната секретарка во СЕП и заменик главен преговарач со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили имаше средба со амбасадорот на Кралството Шпанија во Северна Македонија, неговата екселенција Хозе Луис Лоазано Гарсија.

На средбата се разговараше за важни теми поврзани со меѓусебната соработка на двете земји, особено во контекст на процесот на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија.

Амбасадорот Лозано Гарсија ја потврди безрезервната поддршка на Шпанија за евроинтеграцискиот пат на нашата земја и ја истакна важноста на продлабочувањето на понатамошната соработка меѓу двете земји како на економски, така и на културен план. Абдиу- Халили и Лозано Гарсија се согласија дека соработката меѓу двете земји треба да продолжи уште повеќе во иднина и да се прошири и интензивира.

 

 

 

Извор: Секретаријат за европски прашања 

Прочитајте

МЈА: Лазе Јаќимоски ја презеде функцијата Заменик – Министер за Јавна...

0
Во просториите на Министерството за Јавна Администрација денес беше извршено примопредавање на должноста Заменик - Министер за Јавна администрација. Министерот за Јавна администрација, Горан Минчев, заедно со поранешниот Заменик - Министер на Министерството...