spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаИзминатото деноноќие во домашните капацитети произведени 18.835 MWh електрична енергија

Изминатото деноноќие во домашните капацитети произведени 18.835 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 23.12.2022 година произведе 18.835 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 12.632 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.203 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 1.120 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 23.12.2022 година.

 

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...