Трет состанок на Работниот комитет за евроинтеграции

ВладаТрет состанок на Работниот комитет за евроинтеграции

Во свечената сала на Владата на Република Северна Македонија се одржа третиот состанок по ред на Работниот комитет за европска интеграција – РКЕИ, со кој претседаваше Државната секретарка и заменик главен преговарач со ЕУ, г-ѓа Дрита Абдиу.-Халили.

На средбата Абдиу-Халили информираше за статусот на евроинтеграциските преговори и текот на скрининг процесот меѓу нашата земја и Европската комисија. Се констатира дека успешно е завршен објаснувачкиот и билатералниот скрининг за Кластер 1 – „Фундаментални вредности“, додека во јануари ќе започнат билатералните состаноци за Кластер 2 – „Внатрешен пазар“.

На средбата беа разгледани обврските од билатералниот скрининг за кластер 1 „Фундаментални вредности“, односно поглавјата: Јавни набавки, Статистика, Правда, слобода и безбедност, Судство и основни права, Финансиска контрола, како и областите кои се дел од овој кластер и тоа: Реформа во јавната администрација и економските критериуми. Исто така на дневен ред на Работниот комитет за европски интеграции беше и статусот на реализација на програмата – Инструментот за претпристапна помош. (ИПА).

Работниот комитет за европски интеграции (РКЕИ) е работно тело на Владата на Република Северна Македонија за координација и имплементација на Спогодбата за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија, како и координација на активностите поврзани со кон пристапниот процес на земјата во ЕУ.

Извор: Секретаријат за европски прашања