Изминатото деноноќие произведени 18.488 MWh, немаше увоз на електрична енергија од странство

ВладаИзминатото деноноќие произведени 18.488 MWh, немаше увоз на електрична енергија од странство

Најчитано

АД ЕСМ на 09.01.2023 година произведе 18.488 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 12.390 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.098 MWh.

Во изминатото деноноќие АД ЕСМ не набави електрична енергија од странство.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 09.01.2023 година.

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе