АД ЕСМ произведе 16.677 MWh електрична енергија, целосно задоволени домаќинствата и дополнителните снабдувања

ВладаАД ЕСМ произведе 16.677 MWh електрична енергија, целосно задоволени домаќинствата и дополнителните...

Најчитано

АД ЕСМ на 18.01.2023 година произведe 16.677  MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 13.821 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.856 MWh.

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе