spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМИОА: Реакција

МИОА: Реакција

Ние како Министерство за информатичко општество и администрација и јас како министер, одговорни за законите поврзани со медиумите, најостро ги осудуваме заканите упатени кон вработените во телевизија Канал 5 од страна на физичко лице на социјалната мрежа „Фејсбук”.

Како земја која се залага за европски вредности и влез во Европската Унија, мораме да создадеме соодветна клима новинарите да ги извршуваат своите должности и функции без пречки.

Ваквите закани врз медиумските работници не придонесуваат за развојот на демократијата и толеранцијата.

Бараме ургентно од сите надлежни органи да ги преземат потребните мерки и да го истражат и расветлат случајот до крај.

Виновниците да ја добијат заслужената казна и ваквите случаи никогаш повеќе да не се повторат.

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...