spot_img

Произведени 18.449 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

ВладаПроизведени 18.449 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени...

Најчитано

АД ЕСМ на 26.01.2023 година произведе 18.449 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 11.850 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.599 MWh.

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе