HomeМинистерстваМИОА: Предлог мерки за намалување на веројатноста за сајбер напад

МИОА: Предлог мерки за намалување на веројатноста за сајбер напад

Погрижете се системите, десктоп компјутерите, лаптопите и мобилните уреди на вашите корисници да бидат ажурирани, вклучително и софтвер алатките од трета страна, како што се прелистувачите и пакетите за продуктивност на канцелариите.

-Проверете дали е инсталиран антивирусен софтвер и редовно потврдете дека е активен на сите системи и дека потписите правилно се ажурираат.

-Потврдете дека за секој ремоте пристап до мрежата на вашата организација за привилегиран или административен пристап да е потребна автентикација со повеќе фактори.

Повеќе на следниов ЛИНК.

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација

Битола: Завршени потребните подготовките за прифатилиште, се чека одобрение од АХВ

Со вклученост на сите релевантни субјекти и средства од сопствениот буџет, Општина Битола, ги направи подготовките за отворање на прифатилиште за бездомни животни. Градоначалникот...