spot_img

МИОА: Предлог мерки за намалување на веројатноста за сајбер напад

МинистерстваМИОА: Предлог мерки за намалување на веројатноста за сајбер напад

Најчитано

Погрижете се системите, десктоп компјутерите, лаптопите и мобилните уреди на вашите корисници да бидат ажурирани, вклучително и софтвер алатките од трета страна, како што се прелистувачите и пакетите за продуктивност на канцелариите.

-Проверете дали е инсталиран антивирусен софтвер и редовно потврдете дека е активен на сите системи и дека потписите правилно се ажурираат.

-Потврдете дека за секој ремоте пристап до мрежата на вашата организација за привилегиран или административен пристап да е потребна автентикација со повеќе фактори.

Повеќе на следниов ЛИНК.

 

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе