spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаВо изминатото деноноќие произведени се 17.799 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.799 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 17.02.2023 година произведе 17.799 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 12.063 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.736 MWh.

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

Илинден: Најдобрите ученици на државните натпревари на прием кај градоначалникот Георгиевски

0
И оваа година Градоначалникот на општина Илинден Александар Георгиевски приреди прием на учениците од основните и средното училиште од општината кои освоија високи места...