spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаЕкспертската поддршка од Република Хрватска е значајна за преговарачкиот процес со Европската...

Експертската поддршка од Република Хрватска е значајна за преговарачкиот процес со Европската Унија

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска оствари средба со хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ, на која се разговараше соработката помеѓу двете земји, но и за евроинтеграцискиот пат на Северна Македонија.

Вицепремиерката Грковска изрази благодарност за поддршката која Република Хрватска и ја дава на нашата држава во процесот на преговорите со Европската Унија, особено за експертската поддршка, имајќи го предвид искуството на Хрватска низ овие процеси.

Вицепремиерката Грковска информираше дека нејзиниот Кабинет го координира процесот на дигитална трансформација на општеството и нагласи дека во моментов фокусот е особено на издавање на електронска лична карта и на законот за архивско работење. Истовремено, додаде таа, се реализира и координацијата на институциите што се надлежни за справување со корупцијата, со цел да овозможат брзи и ефикасни реформи и имплементирање на антикорупциски политики.

Амбасадорката Тигањ истакна дека Хрватска е наш голем поддржувач и нагласи дека стојат на располагање за експертска поддршка во текот на преговарачкиот процес.

Соговорничките изразија взаемно задоволство од односот кој двете држави го имаат кон малцинствата од Северна Македонија и од Хрватска.

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

Градоначалник Манчев: Од 2021 година си поставив за цел да го...

0
1. Какви реформи се случуваат во општинската администрација во Босилово? Реформите во делот на администрацијата се случуваат со законски измени или дополнувања на законите на предлог на Владата...