АФПЗРР: Соопштение

Во канцелариите на Агенцијата за земјоделски и рурален развој во Република Албанија остваривме средба на која бевме пречекани од генералната директорка, Г-ѓа. Еранда Селманај и нивниот персонал, каде што разговаравме за финализирање на апликацијата на проектот ИПА CPC (прекугранична соработка), кој ќе послужи за подобрување на условите, инфраструктурата и логистиката на двете институции, како и на три прекугранични општини, кои ќе имаат бенефит со креирање на информативни центри за земјоделците или бизнисите, како и можностите за размена на информации и знаење меѓу двете земји.

Соработката ќе продолжи со потпишување на договорот меѓу агенциите со цел зајакнување на меѓуинституционалната соработка во корист на земјоделството и руралниот развој.

Извор: Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...