spot_img

МТСП: Современите студиски практики гаранција за флуидност на пазарот на труд

МинистерстваМТСП: Современите студиски практики гаранција за флуидност на пазарот на труд

Најчитано

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се сретна со Проекторатот на Меѓународен Балкански Универзитет Професор д-р. Мевлудин Ибиш. На средбата се разговараше за можностите кои што ги нуди универзитетот како на студентите во Република Северна Македонија така и од другите држави.

 

На средбата се разговараше и за можноста за потпишување на меморандум за соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика и Меѓународниот Балкански Универзитет со кој ќе им зголеми полето за одржување на практична настава на студентите и ќе ги подготви за понатамошен работен ангажман. Исто така беше посочено дека меморандумот може да биде и во делот на унапредување на капацитетите на вработените во министерството.

 

 

Извор: Министерство за труд и социјална политика 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе