spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна...

ДЗС: Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, IV тримесечје од 2022 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во IV тримесечје од 2022 година, активното население во
Република Северна Македонија изнесува 802 280 лица, од кои вработени се 690 053, а 112 227 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 54.9, стапката на вработеност 47.2, додека стапката на невработеност
изнесува 14.0.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

АХВ: Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAH за Европа

0
Директорот на Агенција за храна и ветеринарство, Николче Бабовски вчера во Париз, Франција реизбран е за Генерален секретар на регионалното претставништво на Светската организација...