spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКарпош: Хуманитарен настан за Никола Ѓорѓиев под мотото “Веселиот панаѓур за малите...

Карпош: Хуманитарен настан за Никола Ѓорѓиев под мотото “Веселиот панаѓур за малите искрени срца”

Утре сабота (8.4.2023) со почеток во 12ч ќе се одржи хуманитарен настан за Никола Ѓорѓиев под мотото “Веселиот панаѓур за малите искрени срца” во дворот на ООУ Лазо Трповски.
Целта на настанот е да се соберат средства за понатамошно лекување на 19 годишниот Никола Ѓорѓиев, дете без родители на кое за жал му е дијагностициран канцер на коските. Идејата на настанот е преку игра, музика, забава и едукација на најмладите (цртање, изработка на ракотворби, мини зоолошка градина, едукација за правилно одржување лична и орална хигиена, мини базар и сл.) да се помогне за да се спаси еден млад живот.
Настанот е во организација на Општина Карпош и друштвото за маркетинг „Фанки Макси“.

Прочитајте

Карпош: Салата ,,Партизан’’ со ново осветлување

0
Во рамки на реконструкцијата на спортскиот објект ,,Наум Наумовски Борче’’, познат како ,,Партизан’’, изминатиот период се поставуваше ново лед осветлување. Од целосниот простор, употребени...