spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Наставници и соработници во високообразовните установи во 2022/2023 година

ДЗС: Наставници и соработници во високообразовните установи во 2022/2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставниците и соработниците во високообразовните
установи во академската 2022/2023 година изнесува 4 496.
Од вкупниот број наставници и соработници, 3 166 или 70.4 % се наставници и 1 330, т.е. 29.6 % се соработници во
наставата.
Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2022/2023 година изнесува 2 252 или 50.1 %.

 

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk.

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

Карпош: Координативна средба за подигање на хигиената

0
Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, вчера одржа координативен состанок со претставниците од Одделението за месна самоуправа и вработените коишто се задолжени за одржување...