spot_img
spot_img

Во изминатото деноноќие произведени се 9.712 MWh електрична енергија

ВладаВо изминатото деноноќие произведени се 9.712 MWh електрична енергија

Најчитано

АД ЕСМ на 22.04.2023 година произведe 9.712 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 7.320 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.392 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 2.400 MWh електрична енергија.

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
[td_block_ad_box spot_img_horiz="content-horiz-center" media_size_image_height="1000" media_size_image_width="1000