spot_img
spot_img

МИОА: Работна средба на министерот Азир Алиу и претседателот на Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија Менди Ќура

МинистерстваМИОА: Работна средба на министерот Азир Алиу и претседателот на Стопанската Комора...

Најчитано

Остварување соработка помеѓу MИОА и СКСЗМ во заеднички иницијативи кои се од взаемен интерес и во корист на промоција на проекти во интерес на граѓаните.

Ова беше тема на денешната средба меѓу министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу и претседателот на Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија, г.Менди Ќура.

Се разговараше за најновите проекти и стратегии на Министерството и главниот приоритет, дигитализацијата на јавните услуги и подобрување на квалитетот на услуги за сите граѓани.

На оваа средба е упатена покана до претседателот на СКСЗМ да бидат дел од работните групи поврзани со ИТ технологијата и основањето на новата Агенција за дигитализација.

Дигитализацијата е решението за зголемување на потенцијалот за раст на нашата економија.

 

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе