spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЗ: Работилница со СЗО И УНИЦЕФ за мапирање на целите на метално...

МЗ: Работилница со СЗО И УНИЦЕФ за мапирање на целите на метално здравје

Заменик министерката, д-р Маја Манолева учествуваше на работилница, посветена на проценка и мапирање на целите за ментално здравје и психосоцијална благосостојба на деца и адолесценти, што се реализира во соработка со СЗО и УНИЦЕФ.

-Меѓу главните приоритети на Министерството е градењето капацитети за ментално здравје на децата и адолесцентите во здравствениот сектор, со цел унапредување на грижата за пациентите, за што е неопходно и продлабочување на соработката со Министерството за образование и МТСП, во насока на сеопфатно адресирање на проблемите и прашањата поврзани со менталното здравје и психосоцијална благосостојба кај децата и адолесцентите, посочи д-р Манолева во своето обраќање на работилницата.

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...