spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЗ: На ТОАРИЛУЦ првпат со асистенција на робот беше изведена операција...

МЗ: На ТОАРИЛУЦ првпат со асистенција на робот беше изведена операција на артроза на колено со дегенеративни промени

На ТОАРИЛУЦ првпат со асистенција на робот беше изведена операција на артроза на колено со дегенеративни промени.

-Посебно сум горд на целиот тим кој учествуваше во самата интервенција.Покрај хирурзите се користи асистенција од робот што придонесува во голем процент за успешноста на самата процедура и намалување на можните комплилации. Овој вид интервенција не само што се изведува првпат во ортопедијата,туку и воопшто во македонското здравство . Интервенцијата е дел од билатералната соработка на Клиниката за ортопедија и Ортопедската болница од Лариса,кажа министерот за здравство д-р Фатмир Меџити.

Директорот на ТОАРИЛУЦ, д-р Александар Трајановски посочи дека секогаш е предизвик да се воведе нова метода во лекувањето на пациентите. -Бенефитот од ова ќе го имаат наштите пациенти и тоа е она што е најважно за нас. Мило ми е што последниве години ја издигнавме ортопедијата на едно повисоко ниво со воведувањето на сите овие новини во хирургијата и со вклучувањето во трансплантацијата . За мене како лекар и како директор ова е особено задоволство, изјави д-р Трајановски на денешната заедничка прес конференција по повод извршена интервенција со асистенција на робот која првпат се изведува во јавното здравство.

 

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...