spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМОН: Програми за размена на студенти и стипендии во Бразил

МОН: Програми за размена на студенти и стипендии во Бразил

Министерството за образование и наука информира за можноста македонските граѓани да го продолжат своето високо образование во Бразил преку користењето на две мобилни програми.

Првата програма е за размена на студенти на додипломски студии имплементирана од Министерството за надворешни односи и Министерството за образование на Бразил.

Заинтересираните кандидати треба да се обратат со Амбасадата на Бразил во Софија најдоцна до 21 јули 2023 година на е-маил: consular.sofia@itamaraty.gov.br

Втората програма е од Меѓународната група за соработка на Бразилските универзитети која нуди 1100 стипендии на 54 Бразилски универзитети за продолжување на магистарски или докторски студии.

 

Условите и други останати информации може да се добијат на е-маил: gcub.mob@gcub.org.br.

 

 

 

 

 

Извор: Министерство за образование и наука 

Прочитајте

Бутел: По 40 години реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки”

0
Нема запирање кога се работи за доброто на граѓаните и за нивните потреби. Денес, започна реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки” со површина од 3000...