spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Слободни работни места, второ тримесечје од 2023 година

ДЗС: Слободни работни места, второ тримесечје од 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2023 година, стапката на слободни
работни места изнесува 1.62 %.
Највисока стапка на слободни работни места од 3.33 % има секторот Б – Рударство и вадење на камен, додека најмала
е стапката во секторот Г – Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација во кој изнесува 0.25 %.
Деловните субјекти со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува
2.25 %.
Пелагонискиот Регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.66 %.
Најголем број слободни работни места, односно 2 688, има во петтата група занимања – Работници во услужни
дејности и продажба.

 

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте