spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС: Шест медали од Европското првенство во Солун, Грција

АМС: Шест медали од Европското првенство во Солун, Грција

Македонските натпреварувачи во кураж освоија 6 медали, од кои 2 златни, 4 сребрени и 1 бронзен на Европското првенство кое од 15.10 се одржа во Солун.

Добитниците на медали заедно со претставници од Самбо федерацијата беа на прием во Агенцијата за млади и спорт, каде ги споделија искуствата од настапот во Солун, и изразија спремност за уште поголеми остварувања.

Македонската репрезентација ја претставувааМарија Цветанова сребрен во кадетска конкуренција и бронзен кај младинците во 8 борби, Армед Факиќ- сребро, Мелани Митевска и Амина Факиќ- сребрени, Мусај Бислими- златен медал за кадети до 50 кг и Ален Машовиќ злато над 90 кг.

На ЕП настапија 20 европски репрезентации, со преку 500 натпреварувачи, а нашиот тим броеше девет учесници.

 

 

Извор: Агенција за млади и спорт

Прочитајте

Велес: Реконструкција на улицата „Луј Пастер“

0
Целосно ќе се реконструира улицата „Луј Пастер“. Во тек се подготвителни зафати за отпочнување на реконструкцијата на улицата, се руши потпорниот ѕид со цел...