spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Индекси на цените во земјоделството, септември 2023 година

ДЗС: Индекси на цените во земјоделството, септември 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во септември 2023
година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 2.4 %, а кај аутпутот се бележи
зголемување од 9.2 %.
Во септември 2023 година, во споредба со септември 2022 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени
средства во земјоделството) изнесува 97.0, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во
земјоделството) изнесува 107.6.
Во делот аутпут, во септември 2023 година, во споредба со септември 2022 година, индексот на цените на растителното
производство изнесува 109.4, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 108.9.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте