spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

ДЗС: Туризам, август 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2023 година изнесува 216 872, од
кои 52.9 % се домашни туристи, а 47.1 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во август 2023 година изнесува 877 138, од кои 75.2 % се од домашните туристи, а 24.8 % од
странските туристи.
Во периодот јануари – август 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 22.0 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 0.4 %, а кај странските има зголемување за
42.4 %.
Во периодот јануари – август 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 9.6 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.2 %, а кај странските има зголемување за
25.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

 

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика

Прочитајте

Карпош: Салата ,,Партизан’’ со ново осветлување

0
Во рамки на реконструкцијата на спортскиот објект ,,Наум Наумовски Борче’’, познат како ,,Партизан’’, изминатиот период се поставуваше ново лед осветлување. Од целосниот простор, употребени...