spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот...

ДЗС: Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, септември 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2023 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се на исто месечно ниво и пониски за 2.4 % на годишно ниво.
Во септември 2023, во споредба со август 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи се пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 0.1 % и Трајни производи за 0.3 %.
Во септември 2023, во споредба со септември 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 11.2 %, Интермедијарни производи, освен енергија
за 7.8 % и Капитални производи за 6.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk.

 

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

Карпош: Салата ,,Партизан’’ со ново осветлување

0
Во рамки на реконструкцијата на спортскиот објект ,,Наум Наумовски Борче’’, познат како ,,Партизан’’, изминатиот период се поставуваше ново лед осветлување. Од целосниот простор, употребени...