spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМП: Соопштение

МП: Соопштение

Министерот за правда, Кренар Лога, ке испрати со писмо до Председателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во која ке побара да свика седница на Советот за Безбедност. На оваа седнива министерот Лога ке побара да се разгледа состојбата во затворите во земјава и состојбата со над 2.800 осудени лица со упатен акт, кои не ја одлежуваат казната поради недостиг на простор а кои преставуваат потенцијална опасност за целото општество и можноста досегашните дела да им застаруваат и со тоа да се охрабрат истите да ги повторат.

 

Посебно писмо, Министерот Кренар Лога ке испрати и до Министерот за Внатрешни Работи и директорите на АНБ и АР, каде ке се побарат истите информации.

 

 

 

Извор: Министерство за правда 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...