spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Индекс на цените на угостителските услуги, октомври 2023 година

ДЗС: Индекс на цените на угостителските услуги, октомври 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2023 година, во споредба со септември 2023 година, е зголемен за 0.3 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.3 %, Алкохолни пијалаци за 0.1 % и Безалкохолни пијалаци за 0.3 %.

Индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2023 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 6.1 %.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – октомври 2023 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 10.5 %, додека во однос на декември 2022 година, е зголемен за 3.9 %.

 

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk.

 

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте