Вицепремиерот Битиќи се сретна со британскиот Комесар за трговија за Европа, Крис Бартон

ВладаВицепремиерот Битиќи се сретна со британскиот Комесар за трговија за Европа, Крис...

Најчитано

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска се сретна со Крис Бартон, Комесар за трговија на Неговото Величество Кралот Чарлс Трети и претставници на амбасадата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.

На средбата од двете страни беше заеднички оценето дека одличните политички односи помеѓу Обединетото Кралство и Северна Македонија претставуваат цврста основа за понатамошно продлабочување на економската соработка помеѓу двете земји, како и за градење на нови деловни релации помеѓу бизнис заедниците помеѓу двете земји.

Вицепремиерот Битиќи го информираше Комесарот Бартон за економските приоритети на Влада, притоа истакнувајќи дека истите може да бидат искористени за создавање на нови можности за понатамошно унапредување и развој на традиционално добрата економска соработка помеѓу двете земји.

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе