spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаМаричиќ: Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија

Маричиќ: Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Бојан Маричиќ  беше дел од делегацијата на билатералната средба со премиерот на Ирска, Лео Варадкар, кој е во официјална посета на Република Северна Македонија.

На билатералните средби со Премиерот Варадкар беше разговарано за „локалните и регионалните“ безбедносни прашања, како и за процесите што се во тек за членство во ЕУ.

Делегациите ја изразија потребата од унапредување на економската соработка, со посебен фокус на информатичката технологија, телекомуникациите, производството на органска храна, енергијата и туризмот.

Апликацијата за членство во ЕУ датира од времето кога Ирска претседавала во 2004 година. 

Посетата на Варадкар на Западен Балкан доаѓа во време кога продолжуваат преговорите за проширување на ЕУ. Посетата е позитивен сигнал за европската перспектива на регионот и државата. 

„На средбата се согласивме дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Ирска е наш партнер во реализација на нашата стратешка цел, и со посветено работење ќе ги спроведуваме потребните реформи за понатамошна интеграција на нашата држава во ЕУ.“ истакна Маричиќ.

 

 

 

 

Извор: Секретаријат за европски прашања 

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...