spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниВелес: Почна театарскиот фестивал на комедија „5ре“

Велес: Почна театарскиот фестивал на комедија „5ре“

Во преполната сала на велешкиот театар вчеравечер почна третото издание на театарскиот фестивал на комедија „5ре“. Во чест на доајенот на македонското актерство Петре Прличко, овогодинешната награда за животно дело ја доби акетрот Тони Михајловски. Наградата му ја врачи градоначалникот Марко Колев.

Првата фестивалска вечер започна со премиера на велешкиот тетатар Ј.Х.К.Џинот  и маестралната изведба на претставата „Вечера за глупаци“.

Фестивалот „5ре“ ќе трае до 31 март. Љубителите на тетатрската комедија ќе имаат можност да изгледаат уште пет претстави и една детска. Следна на репертоарот е претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ на Драмски театар, што ќе се одржи на 22 март.

Извор: Општина Велес

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...