spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниЧучер Сандево: Празникот Прочка во село Кучевиште се одбележува со традиционален маскембал-Сурети

Чучер Сандево: Празникот Прочка во село Кучевиште се одбележува со традиционален маскембал-Сурети

Културата на еден народ е најголемото богатство. Општина Чучер Сандево, преку Програма за активности во областа на култура за 2024 година, допринесува во зачувување на старите обичаи, спречување на нивно гасење.

Празникот Прочка во село Кучевиште се одбележува со традиционален маскембал-Сурети.
Настанот, покрај маскембалот, беше проследен со богата културно уметничка програма.
Благодарност до сите кои допринесоа за одржување на традицијата.

ПОГЛЕДНЕТЕ 👈👀

Извор: Општина Чучер Сандево

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...