HomeОпштиниБутел: Светски ден за поддршка на лицата со аутизам

Бутел: Светски ден за поддршка на лицата со аутизам

Дворот на ООУ “Живко Брајковски” беше обоен во сино, во знак на поддршка на лицата со аутизам.

“Немаме бариери – сите сме исти” е пораката која денес беше испратена.

Низ едукативни работилници, игри и забава учениците се запознаа со што се соочуваат нивните другарчиња.

Одбележувањето всушност беше збир на креативени идеи и пораки коишто произлегоа од учениците.

Градоначалникот Дарко Костовски се залага за градење на подобра иднина за децата со аутизам и искористување на нивните потенцијали тие да бидат почитувани и еднакви граѓани во нашето општество. Градоначалникот секогаш ќе биде партнер и другар на лицата со аутизам.

Извор: Општина Бутел

АПЈ: Гранит Османи е нов вршител на должноста директор на Агенцијата

Гранит Османи е од Куманово. Основното училиште го заврши во родниот крај. Во потрага по средно образование и притисокот што го диктираше тогашното време...