spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниСтрумица: Светскиот ден на велосипедот со информативен настан за младите на тема...

Струмица: Светскиот ден на велосипедот со информативен настан за младите на тема велосипедизам и вело-иднина

Струмица, 3 јуни 2024 година – Во знак на 3. јуни – Светскиот ден на велосипедот, општина Струмица беше домаќин на информативен настан именуван како „Светот на Двe Тркала: Празник на Велосипедот”,  наменет за учениците во средните училишта на територија на Општината. Со овој настан, општината ја нагласи својата посветеност за промовирање на велосипедот како основа на еко-урбаната мобилност. Настанот е усогласен со долгорочната стратегија на Струмица за подобрување на велосипедската инфраструктура и поттикнување на поддршка на велосипедската заедница.

Настанот, кој се одржа во новиот Младински центар, беше спој на едукативни сесии и интерактивни прикази, чија цел беше едукација и подигнување на свеста кај младите за историјата и развојот на велосипедот, нивно поттикнување и инспирирање да го прифатат велосипедизмот и да придонесат за позелена, поздрава иднина.

Присутните имаа можност да дознаат повеќе информации за еволуцијата на велосипедите – од нивните најрани дизајни до напредните модели на денешницата, како и да се запознаат со уникатни и необични велосипеди дизајнирани за специфични услови. Дополнително, беа претставени и фасцинантни светски рекорди во велосипедизмот, интересни факти за најдолгите велосипедски патеки на глобално ниво, како и вело-градовите ширум светот, што даде приказ за тоа како урбаното планирање влијае врз креирање на добра средина за велосипедистите. Преку информативниот настан, младите се запознаа и со безбројните придобивки од возењето велосипед, позитивните влијанија врз личното здравје, животната средина и економијата. Безбедноста беше клучен фокус, со детални дискусии за законските барања за велосипедистите, основната безбедносна опрема и упатства за безбедно навигација и на велосипедските патеки и на јавните патишта.

Значителен дел од настанот беше посветен на прикажување на плановите и иницијативите на општина Струмица во развојот на велосипедската инфраструктура. Беа презентирани и досегашните реализирани и претстојните активности – дел од проектот „Струмица – паметен вело град“, финансиран од Европската Унија во рамките на програмата „ЕУ за општините“, чија цел е промовирање на велосипедизмот како здрав, еколошки и економичен начин на транспорт.  

Како дел од овој проект, од неговиот почеток до денес, изградени се нови велосипедски патеки на неколку клучни локации, меѓу кои и двонасочна патека од булеварот „Ленинова“ до спортската сала „Парк“, патека долж двете страни на булеварот „Ленинова“ и патека долж двете страни на булеварот „Маршал Тито“. Други значајни доградби вклучуваат патеки на булеварот „Климент Охридски“, на улица „Братство Единство“, на улица „24. Октомври“ и низ Старата чаршија. . Обележани се дополнителни велосипедски патеки на различни улици, со што се придонесе за подобра велосипедска инфраструктура во градот.

Во фаза на спроведување е одбележувањето на велосипедски патеки на улиците “Братство и Единство“ и “Ѓуро Салај“, како и на други улици низ Струмица, а како дел од проектот предвидена е и реализација на дополнителни активности за поттикнување на велосипедизмот во Струмица.

Преку проектот „Струмица – паметен вело град“ и настаните кои имаат за цел промоција на велосипедизмот, Струмица чекори на патот да стане македонски пионер во модерната урбана мобилност погодна за велосипеди. Општината е посветена на создавање средина која го поттикнува возењето велосипед за рекреација, транспорт и севкупна благосостојба, во согласност со меѓународните стандарди за одржлив урбан развој.

Извор: Општина Струмица

Прочитајте

Карпош: Соопштение

0
Општина Карпош е згрозена од синоќешниот немил настан во ромската населба во Злокуќани. Такво насилие, крволочност, со употреба на лопати, секири, ножеви… (за среќа...