spot_imgspot_img
HomeОпштиниКуманово: “Домот е еднаквост” – обука на локална лидерска група

Куманово: “Домот е еднаквост” – обука на локална лидерска група

Во Велес беше реализирана обука на локалната лидерска група од Куманово, во рамки на проектот за поддршка на луѓето што живеат во неформални населби – “Домот е еднаквост”, во организација на “Хабитат Македонија”.

На настанот беше изработена стратегија за проблемите со кои се соочуваат жителите во месноста “Стари лозја”, дел од населбата Перо Чичо, Куманово.

Беа направени и анализи за изработка на нов детален урбанистички план, кој е предвиден со започнувањето на овој проект.

На лидерската обука учествуваа претседателката и членови на Советот на Општина Куманово, раководители на сектори при Општината, претставници од институции, граѓански здруженија и претставници од месното население.

Извор: Општина Куманово

Прочитајте

Дојран: Дојран Гурман Фест 2024

0