HomeОпштиниВасилево: Изградба на улица во с. Владевци

Василево: Изградба на улица во с. Владевци

Општина Василево започна со изградба на улица во населеното место Владевци, која како што информира градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов,  преку својот ФБ профил,  https://www.facebook.com/vasilevo24, е повеќегодишно барање на граѓаните.

„Почнуваме со градежни активности на улица во Владевци.  Денес направивме увид во градежните активности на улица во Владевци која е повеќегодишно барање на граѓаните.  Оваа улица ќе добие асфалт по поставувањето на нов тампон. Запазени се сите рокови и ветувања кон граѓаните“, напиша Андонов.

Улицата е планирана со Програмата за Изградба, реконструкција и одржување на  локални патишта и улици во општина Василево за 2024 година. Според техничката документација, долга е 170 метри а  широка   3 метри. Буџетот за нејзина изградба изнесува 850 784 денари и истиот е обезбеден  од општинската каса.

Извор: Општина Василево

МЗ: Жителите ќе добијат нов здравствен дом

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, Јовица Андовски и градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски направија увид во градежните активности...