spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМСПДМ: Средба на министерот Лимани со косовскиот амбасадор

МСПДМ: Средба на министерот Лимани со косовскиот амбасадор

Министерот за социјална политика, демографија и млади, Фатмир Лимани остави средба со амбасадорот на Република Косово во Република Северна Македонија, Н.Е. Флоријан Ќехаја.

На средбата беше договорено да се иницира соработка и реализација на проекти помеѓу двете земји од областа на социјалната политика, заштитата на децата, родовата еднаквост, демографијата и младите.

Покрај дискусијата за евроинтегративниот процес на двете земји, Лимани и Ќехаја договорија заеднички да ја разгледаат можноста за реализација на проекти за млади, кои ќе овозможат социјална кохезија помеѓу младите од Република Северна Македонија и Република Косово.

Извор: Министерство за социјална политика, демографија и млади

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...