HomeСиндикатиУПОЗ: Севкупен победник на 28 спортски игри и средби

УПОЗ: Севкупен победник на 28 спортски игри и средби

Во фер и натпреварувачка атмосфера од 01.06 до 04.06.2023 година, во Хотелскиот комплекс Метропол во Охрид, се одржаа 28-мите спортски игри и средби на Синдикатот на УПОЗ. Оваа година, учество зедоа над 400 учесници на Синдикатот на УПОЗ од 34 синдикални организации и тоа од:

• Државен пазарен инспекторат
  • Општина Битола
  • ЈП Стрежево Битола
  • Град Скопје
  • Државен завод за ревизија
  • Царинската управа на РСМ
  • Основен суд Куманово
  • Државен инспекторат за земјоделство
  • Основен суд Тетово
  • Дирекција за заштита и спасување
  • Општина Гевгелија
  • Основен граѓански суд Скопје
  • Општина Демир Хисар
  • Општина Карпош
  • КПУ Затвор Штип
  • Општина Гази Баба
  • Агенција за катастар на недвижности
  • Здружение на возачи на град Скопје
  • Општина Струмица
  • Основен суд Струмица
  • Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој
  • Основен суд Кавадарци
  • Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство
  • Општина Крива Паланка
  • Центар за социјална работа Велес
  • Јавните обвинителства на РСМ
  • Основен суд Делчево
  • Општина Кочани
  • Службен весник на РСМ
  • Управата за јавни приходи
  • Општина Тетово
  • Општина Штип
  • Министерство за информатичко општество и администрација
  • Општина Кавадарци

Севкупен победник во машка конкуренција беше екипата на Општина Карпош со освоени 10 поени, а севкупен победник во женска конкуренција беше екипата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување со освоени 11 поени.

Севкупен победник на 28-мите спортски игри и средби на Синдикатот на УПОЗ беше Синдикалната организација при Општина Карпош со освоени 27 бод.

Наградата за фер плеј ја доби Агенцијата за катастар на недвижности, а за најдобар спортист беше избрана Биљана Младенова од Основен суд Кавадарци со освени три први места и едно трето место.

Свеченото отворање се одржа на терасата на хотел Белви а претседателот на Синдикатот на УПОЗ Трпе Деаноски ги поздрави учесниците и ги отвори спортските игри. И оваа година, подржувачи на Синдикатот на УПОЗ беа Кожуфчанка од Кавадарци, Халк Банка и Скопска пивара АД Скопје.

За помасовно учество, шест синдикалните организации ја искористија можноста која ја дава Солидарниот фонд и искористија 104 позајмици во вкупен износ од 643.600,00 денари.

Третата вечер беше резервирана за доделување, за што беа обезбедени пехари и дипломи што преставуваше врв на тридневните натпреварувања, дружења и забава.

Врз основа на искажувањата и впечатоците на сите учесници, можеме да констатираме дека имавме успешни игри и средби.

Извор: УПОЗ

Битола: 23 години од загинувањето на бранителите кај Вејце

Битола денес со тага го споменува еден од најтешките настани од поновата македонска историја, кој во масакрот кај селото Вејце, во конфликтот во 2001...