spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКрушево: Светското првенство во Змајарство се одложува

Крушево: Светското првенство во Змајарство се одложува

Светското првенство во змајарство се одложува за 2023-та година, а истото требаше да се одржи од 17-ти до 31-ти јули 2021.

И покрај потврдата која општина Крушево ја доби, сепак заради откажување на неколку европски земји, САД и Бразил првенството заради Ковид-19 протоколите се одложува за 2 години од сега.

„Пред неколку седмици добивме потврда дека првенството ќе се одржи, но протоколите кои продолжуваат да важат, особено во европските земји, доведоа до тоа поголемите земји да се повлечат. Со оглед на тоа првенството на некој начин губи смисла и врз основа на тоа се одлага. Позитивната работа е што местото на одржување останува Крушево и ние во меѓу време ќе продолжиме со работа во областа на авантуристичкиот туризам и подобрување на условите за практикување на спортовите како параглајдерство и змајарство.“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

Извор: Општина Крушево

Прочитајте

Карпош: Основците од се ООУ „Владо Тасевски“ новите шампиони во...

0
Во драматична завршница од финалето, кога буквално до последната секунда од натпреварот беше неизвесно кој ќе биде овогодинешниот победник на училишната кошаркарска лига на...