spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниЗапочна првиот Преспа форум дијалог на тема Западен Балкан

Започна првиот Преспа форум дијалог на тема Западен Балкан

Започна првиот Преспа форум дијалог, во Охрид и Отешево. Двата дена ќе бидат исполнети со голем број на панел дискусии на различни теми, со фокус на Западен Балкан.

За сите кои сакаат да ги следат дискусиите обезбеден е стриминг во живо на македонски, албански и англиски јазик, којшто може да се следи на следните линкови:

За Охрид:

1. Biljana Hall – MK
https://www.youtube.com/channel/UCck93kYtjBATs-_57owFqyg

2. Biljana Hall – EN
https://www.youtube.com/channel/UCpPC_yfNEavu9xvt5XsxuFQ

3. Biljana Hall – SQ
https://www.youtube.com/channel/UCzRF8n3KU5fgbUQ0kIyCxng

4. Labino Hall – MK
https://www.youtube.com/channel/UCMFQsahBuE-85pFkJfII5wg

5. Labino Hall – EN
https://www.youtube.com/channel/UCBFY9zfprfRob4UIFs0_NZQ

6. Labino Hall – SQ
https://www.youtube.com/channel/UCR4wqEub3IrL7nZsNptq2NQ

За Отешево:
https://www.youtube.com/channel/UC3bif0foAVP9FZgn19RWQvg

Дополнително, постојано ќе се ажурира и фликер албум со фотографии, достапни за користење на сите медиуми https://flic.kr/s/aHsmW6zfa8

Исто така, на Твитер профилот на Преспа форум дијалог, во живо ќе се споделуваат најважните поенти истакнати од говорниците во панел дискусиите https://twitter.com/PrespaForum 

Конференцијата ја покриваат и над 100 домашни и странски акредитирани новинари. Конференцијата се спроведува согласно сите здравствени протоколи во врска со ковид мерките.

Конференцијата е под покровителство на Владата на Република Северна Македонија, а во организација на Министерството за надворешни работи.

Извор: Град Скопје

Прочитајте

МЗ: Манолева на билатерални средби со министрите за здравство на Словенија...

0
Заменик министерката за здравство, д-р Маја Манолева оствари билатерални средби со министерката за здравство на Република Словенија, Валентина Преволник Рупељ и д-р Шимон Војислав,...