HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС : Конститутивната седница за формирање на Локален младински совет

АМС : Конститутивната седница за формирање на Локален младински совет

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски беше во службена посета во Делчево, каде беше дел од конститутивната седница за формирање на Локален младински совет, согласно одредбите од Законот за младинско учество и младински политики.

Локалниот младински совет е гласот на младите во локалната заедница. Во партнерски однос со општината, младите имаат можност да ги искористат сите механизми кои им стојат на располагање за нивните идеи, предлози и иницијативи да бидат реализирани.

Активни и вклучени млади, се клучот за функционална и успешна локална заедница, истакна Мојсовски посакувајќи им успех во работата со цел овој пример да го следат и останатите општини!

Извор: Агенција за млади и спорт

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...