spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС : Конститутивната седница за формирање на Локален младински совет

АМС : Конститутивната седница за формирање на Локален младински совет

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски беше во службена посета во Делчево, каде беше дел од конститутивната седница за формирање на Локален младински совет, согласно одредбите од Законот за младинско учество и младински политики.

 

Локалниот младински совет е гласот на младите во локалната заедница. Во партнерски однос со општината, младите имаат можност да ги искористат сите механизми кои им стојат на располагање за нивните идеи, предлози и иницијативи да бидат реализирани.

 

Активни и вклучени млади, се клучот за функционална и успешна локална заедница, истакна Мојсовски посакувајќи им успех во работата со цел овој пример да го следат и останатите општини!

Извор: Агенција за млади и спорт 

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...